::: الفبای بورس :::- آموزش بورس - تحلیل -:

بورس بلاگ

نحوه اخذ کد سهامداری و خرید سهام در بورس

نحوه اخذ کد سهامداری و خرید سهام در بورس اوراق بهادار تهران

الف) اخذ کد سهامداری برای اشخاص حقیقی:

اشخاص حقیقی که برای نخستین بار قصد فعالیت در بورس اوراق بهادار تهران را داشته باشند، می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر کارگزاری در تهران و یا سایر نمایندگی‌های آن شرکت با ارائه اصل و تصاویر شناسنامه و کارت ملی درخواست کد سهامداری نمایند. (مدت زمان اخذ کد سهامداری حداقل 48 ساعت می باشد)

ب) اخذ کد سهامداری برای اشخاص حقوقی:

اشخاص حقوقی که برای نخستین بار قصد فعالیت در بورس اوراق بهادار تهران را داشته باشند با مراجعه یکی از دفاتر کارگزاری در تهران و یا سایر نمایندگی‌های آن شرکت با ارائه درخواست کتبی در سربرگ شرکت مبنی بر اخذ کد معاملاتی برای شرکت، یک نسخه از آگهی تاسیس و اساسنامه شرکت و آخرین تغییرات آن را تحویل نمایند تا درخصوص اخذ کد سهامداری، مکاتبات و اقدامات لازم توسط کارگزاری صورت گیرد (مدت زمان اخذ کد سهامداری حداقل 48 ساعت می باشد)

ج) اخذ کد سهامداری برای سرمایه گذار خارجی (حقیقی و حقوقی):

سرمایه گذار خارجی جهت اخذ کد می بایست بهمراه تقاضانامه، مدارک زیر را تحویل دفاتر کارگزاری نماید. تقاضانامه فوق الذکر شامل مشخصات متقاضی و مشخصات مجوز سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران (مطابق فرم پیوست) می باشد.

1. نامه متقاضی خطاب به سازمان بورس اوراق بهادار تهران مبنی بر تحصیص کد معاملاتی

2. نامه شعبه بانک افتتاح کننده حساب بانکی مبنی بر این که حساب بانکی مذکور بر اساس نامه شماره 10/سا/5878 مورخ 8/10/84 بانک مرکزی افتتاح شده و به سرمایه گذاری خارجی در بورس اختصاص دارد.

3. اساسنامه متقاضی و ترجمه رسمی آن (در صورتیکه متقاضی شخص حقوقی باشد)

4. مشخصات مدیران ارشد متقاضی (در صورتیکه متقاضی شخص حقوقی باشد)

5. مشخصات دارندگان بیش از 5% سهام متقاضی (در صورتیکه متقاضی شخص حقوقی باشد)

6. رونوشت گذرنامه برابر اصل شده توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع متقاضی (برای متقاضیان حقیقی)

7. رونوشت مدارک ثبت حقوقی متقاضی که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور متبوع برابر اصل شده باشد. (در صورتیکه متقاضی شخص حقوقی باشد)

د) نحوه خرید سهام در بورس اوراق بهادار تهران:

1. اخذ کد سهامداری (مطابق روال ذکر شده)

2. واریز مبلغ مورد نظر جهت خرید سهام به کارگزاری (منتخب سهامدار)

3. مراجعه به دفاتر کارگزاری و تکمیل فرم تقاضای خرید سهام مطابق با فرمت مورد نظر شرکت بورس اوراق بهادار تهران (موجود در دفاتر کارگزاری)

فرم درخواست خرید در 3 نسخه تهیه شده است که یک نسخه از آن پس از مهر و امضاء توسط دفتر کارگزاری بعنوان رسید تحویل خریدار می گردد.

4. اصل فیش واریزی بهمراه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی نیز تحویل دفتر کارگزاری می شود.

5. حداکثر 1 هفته پس از انجام خرید سهام اصل گواهی سپرده نقل و انتقال سهام توسط دفاتر کارگزاری در مقابل دریافت رسید فرم درخواست خرید، تحویل خریدار می گردد.

فرایند خرید سهام با تحویل گواهی سپرده به مشتری خاتمه می یابد.

تذکر: روند خرید سهام به صورت اینترنتی و یا آنلاین نیز صورت میگیرد. که سهامدار میتواند به صورت اینترنتی تقاضا را ارسال نماید یا اینکه به صورت آنلاین شخصاً اقدام به خرید و فروش نماید.

پیشنهاد: با مراجعه به وبسایت کارگزاری مورد نظر خود از نحوه ارائه خدمات شرکت آگاه شوید. کارگزاری خود را بر اساس تحقیق و بررسی انتخاب نمایید.

آدرس‌های مفید:

ضمیمه
تعداد بازدید از این نوشته : [ ۲۹,۵۳۴ بار ]
امتیاز: ۵ از ۵ ( ۱ امتياز دهنده )


نظرات
محمد با توجه به پیش بینی روند افزایشی قیمت جهانی فلز روی توسط کارشناسان اقتصادی تا 6ماه آینده بهترین گزینه خریدسهام در بورس اوراق بهادار، سهام گروه فلز روی مثل سهام معادن روی ایران با نماد کروی و، کالسیمین می باشد
۰۸ مرداد ۱۳۹۳ ۱۵:۴۳

حمید من قبلا در کارگزاری مفید ثبت نام کردم اما می خوام چند تا کد بورسی دیگه هم بگیرم. اصلا امکان پذیر هست؟ اینترنتی میشه؟ ======================== الفبای بورس: قبلا میشد چند کد سهامداری گرفت. ولی در چند سالی هست که سازمان بورس در جهت تجمیع کدهای سهامداران اقدام کرده و به هر سهامدار یک کد منحصر به فرد اختصاص می‌یابد. به عبارتی دیگه امکان داشتن چند کد سهامداری مقدور نیست./آموزش بورس
۲۳ فروردين ۱۳۹۳ ۱۴:۱۹

سیامک با سلام وتشکر از اطلاعات مفیدتون. من چون شهرستانم فقط خرید و فروش اینترنتی برایم امکانذیره. از کجا باید شروع کنم؟
۰۹ فروردين ۱۳۹۳ ۰۹:۲۹

مجتبی لطفا یک کارگزار خوب برای خریدوفروش معرفی کنین باتشکر ======================== شما می‌توانید به مراجعه به وبسایت شرکت سازمان بورس اطلاعات دقیقی را در این خصوص کسب کنید اما لینک‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند http://abc.bourseblog.ir/?sn=entry&pt=full&id=18214
۰۸ فروردين ۱۳۹۳ ۰۷:۰۰

حسن سلام من رفتم ثبت نام کردم نام کاربری و کلمه عبورو برام اس ام اس کردن ولی کد معاملاتی تاحالا نفرستادن برام میشه راهنمایم کنید مرسی ============================ الفبای بورس: کد معاملاتی را در اکانت کارگزاری خود می‌توانید مشاهده نمایید.
۲۲ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۰۰

مهری سلام ،من کد سهامداری دارم ولی کد آنلاین ندارم وتا حالا تمام خریدهایم را خود کارگزاری به صورت حضوری انجام داده. آیا سامانه ای وجود دارد که خودم شخصا بتونم لیست خرید و فروشهایی را که کارگزاری برایم انجام داده ببینم . ممنون =================================== الفبای بورس: بله شما هم از طریق وب سایت کارگزاری خود با دریافت نام کاربری و کلمه عبور امکان دسترسی به سابقه خرید‌های خود را دارا هستید و هم از طریق سایت شرکت تسویه وجوه به آدرس زیر ips.csdiran.com
۰۶ اسفند ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶

کیمیا سلام من سال 81 تعدادی سهام پتروشیمی اراک رو خریدم ولی برگه هاشو که با نام خودم بود گم کردم چطوری میتونم اونارو پیگیری کنم؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید. ============================= الفبای بورس: شما با مراجعه به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌توانید پیگیر دریافت مجدد برگ سهام خود شوید اطلاعات بیشتر را از طریق وبسایت این شرکت دریافت کنید به آدرس www.csdiran.com
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۵

حسین سلام من کد گرفتم ایا حتما باید برم تالار برای خرید و فروش یا انلاین هم میشه و اینکه این کد همان کد انلاینه یا نه ممنون --------------------- الفبای بورس: درمورد سوال اول بله آنلاین هم میشه خرید و فروش انجام داد. و اما سوال دوم باید بگم که خیر، کد دریافتی شما کد سهامداری برای شناسایی شما در بورس می‌باشد. برای خرید آنلاین باید از طریق یک کارگزاری که انتخاب می‌کنید نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به صفحه خرید و فروش آنلاین همان کارگزاری دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر به کارگزاریها سر بزنید مثلا کارگزاری مفید و...
۰۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۰

amir این. شخص نوشابه میتونه باادب ترصحبت کنه,دلالی تویه جای دیگست. ممنونم ازسایت خوبتون باراهنمایی های بجاتون.
۲۹ دى ۱۳۹۲ ۲۳:۰۳

کیان سلام مطالب خوبی رو ارائه میدید خدا خیرتون بده من میخواست راهنمائی کنید چون خیلی دوس دارم وارد بورس بشم و خریدوفروش سهام رو انجام بدم اگه لطف کنید نماید چندتا شرکت رو بهم پیشنهاد کنید ممنون میشم با تشکر
۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۲۳

سجاد من باچقد سرمایه میتونم دربورس شرکت کنم لطفا زود جوابمو بدید --------------------------- الفبای بورس: شما با حتی 10 یا 100 هزار تومان هم می‌توانید در بورس خرید و فروش کنید ولی قبل از ورود پول به بورس حتما روش خرید و فروش و سهامداری را یاد بگیرید، درست مثل رانندگی که باید ابتدا ابتدا ماشین را شناخت و سپس آموزش رانندگی رفت، شما نیز ابتدا آموزش ببینید و بعد خرید و فروش کنید ز طریق سایت مجازی آموزش بورس و سایتهای مرتب یا شرکت در کلاسهای حضوری و ....
۱۷ دى ۱۳۹۲ ۲۱:۲۱

حامد بسیار ممنونم از راهنمای هاتون.من میخوام برای اولین بار خریدوروش سهامو شرو کنم.لطفا باراهنمای بیشتر کمکم کنید.باتشکر
۰۴ دى ۱۳۹۲ ۱۳:۳۳

حیدر من میخواهم از طرق کارگزار برای اولین بار سهم بخرم به مبلغ یکمیلیون تومان راهنمای کنید امکان پذی هست یاباید مبلغ بیشتر ازین سرمایه باید داشته باشد ممنون از راهنمای شما
۲۸ آذر ۱۳۹۲ ۲۱:۱۳

مصطفی سیری از سایت خوبتون ممنون یک سوال با صد هزار تومان چطوری سهام بخرم لطفا با ذکر مثال توضیح دهید متشکر
۲۷ آذر ۱۳۹۲ ۲۰:۵۷

Taher سلام.من رشتم اقتصاده میخام توبورس فعالیت کنم میخاسم ازصفریادبگیرم اگ میشه کتاباشوواسم معرفی کنید.ممنون
۲۵ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۴۷

حسن سلام ببخشید من کارت ملی دارم اما کارت شناسایی دارم ایا میتوانم باز ثبت کنم؟
۱۸ آذر ۱۳۹۲ ۱۹:۰۲

حبیب سلام. من میخوام سهام بخرم و خرید و فروش کنم.میتونم اول هرماه بفروشمش و از سودش استفاده کنم و یه سهام جدید بخرم.لطفا راهنماییم کنید با تشکر ============================== الفبای بورس/آموزش بورس: دوست گرامی شما از دو طریق می‌توانید در بورس کسب سود کنید. نخست از طریق خرید و فروش سهام خود و دوم از طریق دریافت سود سالانه سهم. در روش اول شما باید مهارت شناسایی سهام ارزنده با قیمت مناسب را کسب کرده باشید تا بتوانید در قیمت پایین خرید کرده و در قیمت بالاتر بفروشید.(این روش تامین کننده نظر شما است.) اما در روش دوم شما سهامی را خریداری کرده و در پایان سال مالی درصورتی که شرکت از انجام فعالیت خود منتفع شده باشد موظف به تقسیم حداقل 10% سود سالانه بین سهامداران می‌باشد. (البته بیشتر شرکت‌های حاضر در بورس ایران سودده بوده و معمولا بیش از 10% گاها تا 100% نیز تقسیم سود دارند).
۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۴:۴۳

بهروز سلام اگه امکانش هست مطالب بیشتری در مورد سرمایه گذاری در بورس بزارید . ممنون ============================= الفبای بورس/آموزش بورس: انشاا..
۰۷ آذر ۱۳۹۲ ۲۱:۱۰

مسعود لطفا آدرس دفاتر شهرستان ها را جهت دریافت کد سهامداری اعلام کنید ================================ الفبای بورس/آموزش بورس: شما با مراجعه به هر کارگزاری می‌توانید آدرس شعبه‌های شهرستان را دریافت کنید.
۱۴ آبان ۱۳۹۲ ۲۱:۳۰

اصفر جهانی من میخواهم بدانم که کد معاملاتی دارام یا نه
۰۳ آبان ۱۳۹۲ ۱۸:۳۲

میثم خانی می خواهم کد بورسی برای خودم بگیرم باید چه کار کنم؟من میشم راهنمایی کنین.
۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ۱۵:۳۵

علی ذاکری ایا در خرید سهام امکان گرفتن سود ماهانه وجود دارد؟ ================ آموزش بورس/ الفبای بورس: کلا در بورس به دو روش سود دریافت میشه اول سود ناشی از خرید و فروش سهام مثلا یک سهم را 100 میخرید و 110 میفروشید. دوم سود ناشی از ورود به مجمع: که شرکت در صورت کسب سود سالیانه موظف به پرداخت حداقل 10% از سود می‌باشد. البته سیاست تقسیم سود بستگی به نظر هیات مدیره و تایید مجمع عمومی دارد. بسیاری شرکتها بیش از 10% سود را گاها تا 100% را هم تقسیم می‌کنند. اما روش‌های دیگر کسب سود هم وجود دارد. مثل کسب منفعت از خرید حق تقدم‌ها‏‏‎ یا تجدید ارزیابی دارایی شرکت و یا اخیرا نیز استفاده از اوراق اختیار معامله. با تمام این اوصاف خدمت شما دوست گرامی باید گفت تنها راه کسب سود ماهیانه آن هم به صورت 100% تضمین شده خرید اوراق مشارکت می‌باشد که از طریق فرابورس و در انواع مختلف ارائه می‌شود مثل ارواق با سود 20% یا 17 درصد و با تضمین پرداخت ماهیانه و یا سه ماهه. برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب مربوط به اوراق مشارکت را در همین وبلاگ بخوانید.
۱۵ تير ۱۳۹۲ ۱۴:۳۸

امید ف سلام من سهام بانک اینده رو خریداری کردم. کد بورسم نداشتم. از چه سامانه ای میتونم درمورد خرید سهامم اطلاعات کسب کنم؟
۰۹ تير ۱۳۹۲ ۱۰:۳۵

hamid با سلام و خسته نباشد لطفا در مورد آینده سهام قچار راهنمایی بفرمائید
۰۴ تير ۱۳۹۲ ۱۱:۴۰

اشرف کد بورسی داشتم و الان گم کردم منو راهنمایی کنید ازکجا جستجو کنم =========================== آموزش بورس/الفبای بورس:از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به نشانی csdiran.com و یا از طریق کارگزاری خود پیگیری فرمایید.
۲۶ فروردين ۱۳۹۲ ۱۹:۲۷

فرزین آیا امکان دریافت کد بورسی از طریق اینترنت از کارگزاری ها امکان پذیر می باشد. =================================== آموزش بورس/ الفبای بورس: بله. بیشتر کارگزاریها ثبت نام اینترنتی رو فعال کردند که البته باید مدارک را از طریق پست برای آنها ارسال کنید. مثل کارگزاری مفید و...
۰۴ اسفند ۱۳۹۱ ۱۴:۲۳

ممد به من کد سهامدار اشتباه دادن چکار بایدبکنم باتشکر الفبای بورس/ اموزش بورس: به کارگزاری که از آنها کد سهامداری دریافت کردید مراجعه نماید.
۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۱۲

نوشابه لطفاً راه دلالی تو بورس رویادبدین .ممنون
۱۰ دى ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴

رضا با تشکراز سایتتون.نحوه خرید و فروش آنلاین سهام ، بعد از گرفتن کد سهامداری چگونست؟ ================= الفبای بورس/آموزش بورس: بعد از اینکه شما کد سهامداری دریافت کردید به کارگزای مراجعه نموده و با پرکردن یک فرم درخواست خرید و فروش آنلاین به صورت حضوری(بعضی کارگزاری ها به صورت پستی هم اقدام به ارسال مجوز خرید و فروش اینترنتی می‌کنند). برای مجوز خرید و فروش آنلاین باید یک سری سوالات را مبنی و احراز آشنایی شما با بورس پاسخ دهید و سپس با معرفی یک حساب بانکی و مجوز از بانک برای شما نام کاربری و رمز عبور صادر می‌شود. البته جدیدا به خاطر رقابت بین کارگزاران پاسخ به سوالات به صورت فرمالیته است. و به راحتی مجوز را می‌دهند.
۱۰ دى ۱۳۹۱ ۱۰:۲۱

علی با سلام بنده حدود 8 سال پیش از طریق بانک رفاه اردبیل سهام خریداری نموده ام و الان هم برگه های سهام که شرکت مربوطه بهم داده کد سهام روش نوشته آیا اون کد همان کد مربوطه است که برای خرید و فروش اینترنتی سهام لازم است
۰۲ آذر ۱۳۹۱ ۱۳:۳۰

afshin با سلام برای وارد شدن به بازار بورس به عنوان کارگزار در چه رشته هایی باید مدرک گرفت و چه دورهایی رو باید طی کرد با سپاس.
۲۱ آبان ۱۳۹۱ ۱۶:۰۶

محسن لطفا آدرس دفاتر کارگذاریهارا بدهید من تازه میخوام سهام بخرم تازه وارد هم هستم ======================= الفبای بورس: انشا ا.. بزودی این کار را انجام خواهیم داد
۱۰ آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۲۹

حسن عالیه ... در آینده ای نزدیک بیشتر از راهنمایی های شما استفاده خواهم کرد ==================================== جواب الفبای بورس/آموزش بورس: انشا ا.. موفق باشید
۰۲ آبان ۱۳۹۱ ۲۳:۲۹

حجتی سلام امکان دارد که شخص بدون کارگزار به خرید وفروش در بورس بپردازد؟ ============================ جواب الفبای بورس/آموزش بورس: نه خیر چنین امکانی وجود ندارد.
۲۷ مهر ۱۳۹۱ ۲۰:۵۸

بورس سلام باید بگم که سبد سهامی که انتخاب کردید و پیشنهاد دادید اصلا بدرد نمیخوره
۰۱ مهر ۱۳۹۱ ۱۵:۴۸

وحدت از تهران با تشکر اطلاعات خیلی خوب و مفیدی است بهتر است کمی هم به جزعیات برای روشن تر شدن برای کسانی که هیچ آگاهی ندارند پرداخته شود.
۰۹ خرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۲۱

mehrdad بیشتر توضیح دهید
۰۵ خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۰

مهرداد خواهشمندم که در مورد افرادی که پول کمی دارند اما راه سرمابه گزاری رادر بورس نمی دانند بیشتر توضیح دهید. ساولاسیز
۰۵ خرداد ۱۳۹۱ ۰۰:۰۰

مرجان سلام من قبلا کد کارگزاری داشته ام حالا ان را گم کرده ام چه باید بکنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر ============================ آموزش بورس/الفبای بورس: شما می توانید به شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه نمایید. www.csdiran.com و همچنین میتوانید به همان کارگزاری که قبلا کد دریافت کرده اید نیز تماس بگیرید و کد خود را دریافت دارید.
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ۰۵:۴۹

hamed mer30 man mikhastam vared bazar saham sham vali etlatam kame mishavad rah namai ke kardid kamel tar bashe
۲۷ اسفند ۱۳۹۰ ۱۷:۰۱

چوخ یاخچی سیزین یازدقز آدام چوخ شی لری اورگدر
۱۷ دى ۱۳۹۰ ۱۳:۴۵

علی اکبر محمدیان بعضی از شرکت های کارگزاری برای مشتریان خود که دارای حجم بالایی از معاملات سهام در روز یا ماه می باشند به صورت تلفنی هم در خواست خرید وفروش سهام را انجام می دهند
۰۸ فروردين ۱۳۹۰ ۱۰:۴۳

boursi.bourseblog.ir آفرین بر شما.مطالب خوبی برای ورود به بورس قرار داده اید
۰۸ فروردين ۱۳۹۰ ۰۴:۵۸

نوشتن نظر
نام * :
نظر * :
ایمیل :
وبسایت :
کد امنیتی * :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.