::: الفبای بورس :::- آموزش بورس - تحلیل -:

بورس بلاگ

همه چیز در باره P/E

 P/E یا نسبت قیمت به سود یکی از ابزارهای قدیمی و عموماً پر استفاده به منظور ارزش  گذاری سهام است. هر چند محاسبه P/E بسیار ساده است اما تفسیر آن عملاً دشوار می نماید. در شرایط معینی این نسبت بسیار گویا و در زمان های دیگر کاملاً بی معنا جلوه می کند. از این رو، غالباً سرمایه گذاران این اصطلاح را نادرست به کار می گیرند و در تصمیماتشان بیش از حد لازم به آن وزن می دهند.
در بخش های بعدی این مقاله ابتدا به تشریح و تبیین P/E می پردازیم، سپس چگونگی استفاده از این نسبت را در تجزیه و تحلیل سهام بازگو می کنیم، و سرانجام به شرایطی می پردازیم که نباید از این نسبت استفاده شود.

 P/E چیست؟

P/E   کوتاه شده نسبت price) P یا قیمت سهم) به EPS  Earning Per Share) یا سود هر سهم) است. همان گونه که از نام آن پیدا است، برای محاسبه P/E آخرین قیمت روز سهام یک شرکت به سود هر سهم (EPS) آن تقسیم می شود. غالباً P/E در تاریخ هایی محاسبه می شود که شرکت ها اطلاعات EPS (معمولاً سه ماهانه) را افشا می کنند. این P/E را که بر مبنای آخرین EPS محاسبه می شود بعضاً P/E دنباله دار نیز می گویند. اما گاهی از EPS برآوردی برای محاسبه P/E استفاده می شود، این  EPS معمولاً معرف سود برآوردی سال آینده است. در این صورت به P/E محاسبه شده P/E برآوردی یا پیشتاز گفته می شود.

محاسبه P/E گاهی روش سومی هم دارد که مبتنی بر میانگین دو فصل گذشته و برآورد دو فصل باقیمانده سال است. تفاوت عمده ای بین این سه نوع وجود ندارد اما باید بدانید که از محاسبات داده های تاریخی واقعی در مقایسه با برآوردهای تحلیلگران مالی استفاده کنید. مشکل بزرگ محاسبه P/E مربوط به شرکت هایی است که سود آور نیستند و از این رو EPS منفی دارند. در خصوص چگونگی رفتار با این پدیده دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی قائل به وجود P/E منفی هستند، گروهی در این حالت P/E را صفر می دانند و بسیاری دیگر هم معتقدند که دیگر P/E محلی از اعراب ندارد.

به لحاظ تاریخی در بورس اوراق بهادار تهران عموماً میانگین P/E در دامنه ۲/۳ تا ۲/۱۳تجربه شده است. نوسان P/E در این دامنه عمدتاً بستگی به شرایط اقتصادی هر زمان دارد. در حال حاضر میانگین P/E کل شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران حدود ۲/۸ است. همچنینP/E  بین شرکت ها و صنایع می تواند کاملاً متفاوت باشد.

کاربرد P/E

به لحاظ نظری، P/E  یک سهم به ما می گوید که سرمایه گذاران چند ریال حاضرند به ازای هر ریال سود یک شرکت پرداخت نمایند. به همین جهت به آن ضریب سهام نیز می گویند. به عبارت دیگر اگر P/E یک سهم ۲۰ باشد بدین معنی است که سرمایه گذاران حاضرند ۲۰ ریال برای هر ریال از سود این سهم (که شرکت تولید می کند) بپردازند...

... . ادامه مطلب در فایل ضمیمه میباشد.

منبع: وبسایت مفید.

ضمیمه
تعداد بازدید از این نوشته : [ ۱۵,۹۷۴ بار ]
امتیاز: ۰ از ۵ ( ۰ امتياز دهنده )


نظرات
داود ممنون خیلی آموزنده بود
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ ۱۶:۵۶

riskman اشتباهه ! در تعریف نخست : اگر p را مخفف قیمت بگیریم در اینصورت E مخفف EARNING است ! به عبارتی نسبت قیمت ( ارزش کل ) به سود ( سود کل) ! در تعریف دوم: قیمت هر سهم (PPS) تقسیم میشود به سود هر سهم (EPS) ! در مقاله فوق دو تعریف قاطی شده بود !
۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ۲۰:۳۷

محمد عالی بوددر خصوص سایر مفاهیم بورس هم مقاله بذارید.. البده با مثال های واقعی و بیشتر در بازار بورس
۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۳:۳۱

زهرا عالی بود. ممنون
۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۴۳

فروشگاه عطر و ادکلن انلاین ممنون مطالب مفیدی بود
۰۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۴۲

محمدعلی ممنون مفیدوموثرواقع شدباسپاس فراوان
۳۰ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۴

پویا بسیار متشکر بابت توضیحات
۲۷ آذر ۱۳۹۲ ۲۱:۴۹

ریحانه خوب بود
۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۱۷:۴۶

کاوان خیلی عالی متشکرم
۰۸ آبان ۱۳۹۲ ۱۳:۵۶

پارسا ممنون متشکرم ازتوضیح کامل در این رابطه
۲۶ شهريور ۱۳۹۲ ۱۹:۵۴

عرشیا عااااااااااااااااااااااالی بود ممنون
۲۵ شهريور ۱۳۹۲ ۲۱:۱۶

سحر ممنون مطالب آموزنده و مفید بود
۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۳۰

علی عالی بود مرسی
۰۴ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۴۸

حام p/e هر سهم بالا باشه خوبه یا پایین؟
۲۲ تير ۱۳۹۲ ۱۶:۵۶

محمد بسیار کاربردی و عالی بود،کمال تشکر را دارم
۱۹ تير ۱۳۹۲ ۱۶:۳۲

امیر از توضیحات شما ممنونم فقط اگه میشه بیشتر در مورد P/E و EPS بیشتر مثال بزنید
۱۹ تير ۱۳۹۲ ۱۱:۲۳

حسین ممنون استفاده کردم، جواب سوالم را گرفتم
۱۷ خرداد ۱۳۹۲ ۱۶:۰۲

آبتین ضمن تشکر میخواستم بدونم پیشنهاد شما برای خرید سهام در بازده زمانی 3 یا 4 ماه آینده چیست؟
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ۱۴:۲۲

کوروش دورد خدا قوت بده زحمت بکشد بیشر توضیح بدین و مثال بزنید ممنون
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ۲۳:۲۲

رضا خوشبین سلام وبا تشکر از مطلالب مفید شما دوست عزیز ممنون میشم که از این مطالب بیشتر برای من در مورد پی ای توضیح بدید اگر که لطف کنید برا ی من میل کنید با تشکر .
۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ۲۱:۰۹

کیان خوب بود
۳۰ فروردين ۱۳۹۲ ۱۵:۴۳

امین حقیقی سلام وبا تشکر از مطلالب مفید شما ممنون میشم که از این مطالب بیشتر برای من توضیح بدید اگر که لطف کنید برا ی من میل کنید بسیار ممنون میشم با تشکر
۲۳ اسفند ۱۳۹۱ ۱۹:۵۸

مجید مفید بود با تشکر
۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۵:۱۸

نوشتن نظر
نام * :
نظر * :
ایمیل :
وبسایت :
کد امنیتی * :
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.